Prepis zo Slovenského rozhlasu
(16.7.2009)

 

Slovensku hrozí, že bude musieť podobne ako susedné Poľsko zaplatiť miliónové kompenzácie majiteľom reštituovaných bytov za škody, spôsobené regulovaným nájomným. Prechod na trhové ceny v dohľadnom čase je pritom u nás stále neistý: vláde sa totiž nedarí nájsť spôsob, ako zabezpečiť náhradné bývanie pre ľudí, ktorí si trhové nájomné v doterajších bytoch nemôžu dovoliť. Definitívny verdikt si po včerajšom neúspešnom pokuse naplánovala na august. Informuje Lucia Virostková.

 

Problém regulovaného nájomného v reštituovaných a privatizovaných bytoch si vláda presúva z roka na rok. Najnovší plán z dielne ministerstva výstavby podľa premiéra Róberta Fica opäť v kabinete neprešiel najmä pre nezhody o načasovaní potrebných zákonov.

„My sa držíme zásady, že nechceme nespravodlivosť riešiť tým, že budeme vytvárať novú nespravodlivosť.“

Pre štát to však nebude zadarmo: podľa zvažovaného návrhu by v nasledujúcich piatich rokoch išlo zo štátneho rozpočtu vyše 70 miliónov eur na výstavbu asi tisíc náhradných bytov pre nájomcov, ktorí nedokážu platiť nájom v trhových cenách a prihlásili sa do stanoveného termínu. Ich počet je pritom podľa Kristiána Straku z občianskeho združenia Právo na bývanie vyšší.

„Väčšina tých ľudí sú starí ľudia. Ja sa pýtam, ako sa to tí ľudia mali dozvedieť, keď nemajú internet, neboli informovaní.“

O pridelení náhradného bytu bude štát rozhodovať podľa sociálnych podmienok postihnutých nájomcov. Najviac ich je v Bratislave. Minister financií Ján Počiatek.

„Kritériá sú zamerané na to, aby tento systém nebol zneužívaný – či vôbec je potreba tento problém riešiť v niektorých individuálnych prípadoch.“

Karol Spišák zo združenia vlastníkov bytov s regulovaným nájomným však tvrdí, že niektorí nájomcovia sa už na spĺňanie podmienok štátu pripravili.

„Ako náhle ministerstvo sociálnych vecí zaviedlo sociálne merateľné ukazovatele, podľa ktorých budú nájomcovia hodnotení a zaraďovaní do kategórií, v tom okamihu títo nájomcovia začali účelovo prepisovať svoje majetky a k dnešnému dňu takmer všetci budú sociálne odkázaní.“

Zástupcovia nájomcov aj vlastníkov bytov svorne tvrdia, že viac menej súhlasia s najnovším návrhom, ktorý posudzuje vláda, len nech sa už celý problém pohne zo slepej uličky. Vlastníci bytov sa zároveň obrátili štrasburský súd a žiadajú odškodnenie v hodnote 50 tisíc eur na majiteľa plus ušlé zisky za niekoľko rokov. Generálny prokurátor Dobroslav Trnka priznáva, že majú šancu uspieť.  

„Majú právo občiansko-právnymi žalobami sa domáhať svojich práv. Až keď vyčerpajú všetky možnosti tuná, tak sa môžu obrátiť na medzinárodný súd. Tam by asi pravdepodobne uspeli.“